Oldalak

2012. február 14., kedd

Székely káposzta másképp




 Nagyon régóta ismerem ezt az ételt, még a nagymamám is készítette, igaz gyerekkoromban nem rajongtam érte. Ma már viszont igazán kedvelem, és a család is szívesen látja az asztalon (még a 12 éves lányom is).
Amit én másképp csinálok: külön főzöm meg a pörköltet és a káposztát. Igaz így több szennyes edényt csinálok, de praktikus, mert aki nem eszi meg a káposztát, annak a pörkölt mellé csinálok egy kis köretet és nem kell külön főzőcskéznem.Mindig az adagnak megfelelően összekeverem, összeforralom és nagyon kitűnő ízt kapok.

            Pörköltrecept:                                                        Káposzta, ahogy én készítem:
1-1,5kg lapocka, dagadó, csülök                                          1-1,5 kg savanyú káposzta
3 fej hagyma                                                                            1 fej hagyma
1 fej fokhagyma                                                                     4-5 szelet füstölt szalonna

 só, bors                                                                                30 dkg sertés bőrke
darált paprika                                                                           erős paprika
ízlés szerint erős paprika                                                        csemege piros paprika
lecsó                                                                                         1 db tejföl
4 ek. étolaj                                                                                 3 ek. liszt

   Megdinsztelem a hagymát, üvegesre, mehet a kockára vágott hús. Miután
kiengedte a levét, visszapirítom, befűszerezem és felöntöm ha van, alaplével, ha nincs legalább annyi vízzel, hogy ellepje a húst. Miután elkezd forrni, beleteszem a ledarált fokhagymát és legalább fél üveg lecsót. Ha lehet jófajta házit, én augusztusban mindig rakok el , többfajta paprikából. Lassan főzzük. Pontos időt én nem adnék meg, mert ez a hústól függ. Ha egy agg korú sertést kaptunk ki, valamely okból, természetesen a főzési idő is több lesz.
Kóstoljuk mindenképp, már csak az ízesítés miatt is.
 Ha félig megfőtt, az eredeti recept szerint, beletehetjük a káposztát és azzal
főzzük készre, majd tejfölös habarással sűrítjük.       

  Én, mivel külön készítem a káposztát, újra hagymát pirítok, de most először szalonnacsíkokat teszek bele a lábasba és azon dinsztelem a hagymát. Megszórom piros paprikával, beleterítem a káposzta felét és erre teszem az alaposan letisztított, megmosott sertés bőrkét, majd jöhet a káposzta másik fele is. A tetejét is megszórom paprikával, sózom, beledobok 1-2 szárított, egész erős paprikát és felöntöm vízzel, legalább annyival , hogy ellepje. Ha megpuhul a káposzta és a bőrke tejfölös habarással besűrítem. A habarást akár el is lehet hagyni, a pörkölttel összekeverve, nincs nagy jelentősége és tejföl úgyis kerül  a tetejére. Jó sok tejföl :))

            

2012. február 10., péntek

Házi meggyes pite


   Tökéletes gyümölcsös édesség, ami amellett, hogy finom, egyszerűen és gyorsan elkészíthető. Omlós tésztából készül, a meggyet bármilyen formában beletehetjük, legyen az befőtt, friss vagy fagyasztott.

 Én ma fagyasztott meggyből készítettem. Általában egy 27×33-as tepsiben szoktam sütni a pitéket, ez egy kisebb családnak megfelelő méret. Ehhez kb. 1-1,5 kg meggyre van szükségünk. Így a képen látható vastag tölteléket kapunk.
 Tészta hozzávalók:
  • 40 dkg liszt
  • 10 dkg zsír
  • 14dkg porcukor
  • 1 tojás
  • pici só
  • fél cs. sütőpor
  • 1-1,5 dl tej
  • kevés zsemlyemorzsa        
Leszitáljuk a lisztet, beletesszük a többi alapanyagot a tejet hagyjuk utoljára. Nagyjából a recept szerinti mennyiség kell bele, arra figyeljünk, hogy lágy tésztát kapjunk. Nem kell órákig gyúrni, inkább pihentessük egy órát. A tepsibe csak simán belerakhatjuk a tésztát, nem kell kikenni. Az alsó tésztára érdemes szórni vékony rétegben zsemlyemorzsát, ami felfogja a nedvességet, ha a meggy túl sok levet eresztene. A friss és a fagyasztott meggyet mindig szórjuk meg alaposan cukorral, kicsit vegyük el a savanyú ízt. Sőt én még a meggy alá is szoktam cukrot szórni, nemcsak a tetejére.

Sütés előtt villával megböködöm a tetejét, hogy a gőz ki tudjon szállni.
Meg lehet kenni tojással a tetejét, de én nem szoktam, így is szép világosbarna lesz a teteje. Kb. 20-25 percig sütjük 180  fokon.

Lehet kockákra vagy téglalap alakúra szelni. A tetejét megszórhatjuk porcukorral, ha nem lett elég édes.